TR EN
Hemen Al

Passolig İnternet Şubesi

Passolig İnternet Şubesi

Passolig İnternet Şubesi ile kart işlemleriniz bir tık ötenizde!


Passolig İnternet Şubesi ile kart işlemlerinizi 7 gün 24 saat, internet bağlantısı olan her yerde, dilediğiniz saatte, dilediğiniz yerden yapabilirsiniz.


Passolig İnternet Şubesi’ne nasıl girebilirim?


Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan İnternet Şube butonuna tıklayınız.


Açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı/müşteri numaranızı ve internet şubesi şifrenizi* giriniz.


İnternet Şube şifrenizi girdikten sonra sistemde kayıtlı cep telefonunuza tek kullanımlık şifre iletilecektir. Tek kullanımlık şifreyi de ekrana girdikten sonra Passolig İnternet Şubesi’ne girebilirsiniz.


*Aktif Bank İnternet Şube kullanıcısı iseniz, Passolig İnternet Şube şifreniz Aktif Bank İnternet Şube şifrenizdir.


Passolig İnternet Şubesini daha önce hiç kullanmadım. Nasıl kullanabilirim?


Aktif Bank İnternet Şube kullanıcısı iseniz Aktif Bank İnternet Şube’de kullandığınız şifrenizi Passolig İnternet Şube’ye girerken de kullanabilirsiniz. Daha önce hiç Aktif Bank İnternet Şube kullanmadıysanız, Passolig İnternet Şube içerisinden “Kullanıcımı Oluştur” linkini tıklayarak kart bilgilerinizle(kart numarası, son kullanım tarihi, kart şifresi, CVV) yeni internet şube kullanıcınızı oluşturabilirsiniz.


Passolig İnternet Şubesi şifremi unuttum ne yapabilirim?


Passolig İnternet Şubesi içinden “Şifremi Hatırlat” linkini tıklayarak kart bilgilerinizle(kart numarası, son kullanım tarihi, kart şifresi, CVV) yeni internet şube şifrenizi belirleyebilirsiniz.


Passolig İnternet Şube’de hangi işlemleri yapabilirim?


Passolig İnternet Şubesi aracılığı ile sahip olduğunuz kart tipine göre aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:


Hesap İşlemleri
Kredi Kartı İşlemleri
Harcama Taksitlendirme, Nakit Avans, Taksitli Nakit Avans İşlemleri
N Kolay Sanal Kart İşlemleri
N Kolay Ankara Kart İşlemleri
Passolig Karta Para Yükleme
Başkasının Passolig Kartına Para Yükleme
E-Bilet Süresini Uzatma
N Kolay Bono İşlemleri
TL Repo İşlemleri
N Kolay Döviz İşlemleri
Para Transferi İşlemleri
Fatura, GSM TL yükleme, MTV ve Trafik Para Cezası, SGK, Şans Oyunları Ödemesi İşlemleri
Kredi İşlemleri
Bilgi Güncelleme İşlemleri
İnternet Şube Şifre İşlemleri
Kart Şifre İşlemleri

Passolig İnternet Şube’deki işlem limit ve saatleri nelerdir?


İnternet Şube İşlem Limitleri:


EFT 2​00,000 TL
Havale 100,000​ TL veya muadili döviz
Döviz Alış 500,000 TL veya muadili döviz
Döviz Satış 500,000 TL veya muadili döviz
Arbitraj 500,000 TL veya muadili döviz

İnternet Şube İşlem Saatleri:


EFT 09:00 - 16:30
N Kolay Bono İşlemleri 09:30 - 17:00
Repo İşlemleri 09:30 - 17:00

Sizin Sorumluluklarınız


Genel

Yetkisiz kişilerin bilgilerinize erişmesine engel olmak için bilgisayarınızda şifre kullanın ve tüm şifrelerinizi gizli tutun. Passolig İnternet Bankacılığı şifreniz, banka hesaplarınıza erişebilmenize izin verdiği için tek olmalıdır ve iyi korunmalıdır.


Bunun için:


Başkaları tarafından kolayca tahmin edilemeyecek benzersiz şifreler yaratmaya çalışın ve şifrelerinizi saklı tutun.

Farklı şifreler kullanın.

Hatırlaması kolay olduğu için, adınız, doğum tarihiniz, telefon numaralarınız, evcil hayvanınızın adı gibi kolay tahmin edilebilecek şifreler kullanmayın.

Şifrelerinizi hiçbir zaman not etmeyin.

Eğer şifrenizi kaydetmeniz gerekiyorsa bir kodlama sistemi kullanın, örneğin bazı harflerin sırasını değiştirin.

Passolig çalışanları hiçbir zaman size şifrenizi sormayacaktır, asla bu bilgiyi paylaşmayın.

İşletim sisteminizi ve tarayıcınızı düzenli aralıklarla güncelleyin, antivirüs programı kullanın.

Kişisel bilgilerinizin çalınmasını engellemek için yalnızca güvendiğiniz bilgisayarları kullanın, internet cafelerdeki bilgisayarları internet bankacılığına erişim için kesinlikle kullanmayın.

Virüslerin yayılması için en fazla kullanılan yol elektronik postadır. Bu nedenle aldığınız tüm e-postalara, özellikle de ek içerenlere ve beklemediklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı virüsler bulaştıkları bilgisayarların adres defterinde yer alan herkese kendilerinin kopyalarını gönderir bu da elektronik postanın sizin tanıdığınız birinden geliyormuş gibi görünmesini sağlar. Virüsler tarafından en yaygın şekilde kullanılan dosyalar uzantısı .exe, .pif, .vbs olan dosyalardır.

Kişisel bilgilerinizin başkaları tarafından görüntülenmesini engellemek için tarayıcınızdaki daha önce giriş yapmış olduğunuz verileri hatta şifreleri hatırlayan "Otomatik Tamamlama" (AutoComplete) işlevini devre dışı bırakın.

Kullandığınız antivirüs yazılımlarının etkili olabilmesi için düzenli olarak güncelleyin.

Bilgisayarınızda çalışan, web üzerinde gezinirken yaptıklarınızı, internet sitelerine girmiş olduğunuz şifre, telefon numarası, kredi kartı numarası, kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi izleyen/kaydeden casus yazılımlardan (Spyware) korunmak için özel anti-spyware programları kullanın. Casus yazılımlar genelde başka bir servisin bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirilmesi aşamasında bilgisayarınıza siz farketmeden yüklenebilir, güvenilir olmayan siteleri ziyaret etmeyin.

Bilgisayarınızı paylaşıma açmayın ve yetkisiz erişimi engellemek için bilgisayarınızın 'Dosya ve Yazıcı Paylaşımı' fonksiyonunu kullanım dışı bırakın.

Banka hesap özetlerinizi olağandışı herhangi bir işlem ya da para çekme olup olmadığını kontrol etmek üzere sık sık gözden geçirin. Herhangi bir farklılıktan şüphelenirseniz derhal bankanızı durumdan haberdar edin.

Passolig İnternet Bankacılığı'ndan çıkmak için işlem sayfalarının sol alt köşesindeki "Güvenli Çıkış" butonuyla oturumu kapatın.

İnternet Şubesini kullanırken kesinlikle CHAT (Icq, Net Messenger, Skype vb.) programları çalıştırmayınız.

Çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalar internette yayılmaktadır. Bu e-postalarda verilen linkler aracılığı ile müşterilerin, internet şubesi şifreleri ve kişisel bilgileri istenmektedir. Kesinlikle bu tür e-postalara yanıt vermeyin veya istenen bilgileri girmeyin. Passolig, e-posta yoluyla hiç bir şekilde şifre işlemleri yaptırmamaktadır, müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir. Phishing hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Phishing nedir?

Phishing saldırıları bireylerin veya kurumların bilgilerini çalarak finansal işlem yapmak amaçlı olup internet suçları arasında en yaygın görülen dolandırıcılık türüdür.

Dolandırıcılar bireylerin veya kurumların bilgilerini çalmak için bir finans şirketinden geliyormuş gibi hazırladıkları e-postaları elde edebildikleri tüm e-posta adreslerine göndererek müşterilerin bilgilerini güncellemelerini ve şifrelerini değiştirmelerini talep ettikleri finansal kurumların internet sitelerinin bir kopyası olan sahte sitelere ait linkler gönderirler. E-postaların sahte sitelerden geldiğini fark etmeyen müşterilerin bu bilgileri doldurmasıyla birlikte dolandırıcılar müşterilerin kişisel bilgilerini ve şifrelerini ele geçirirler.

Phishing saldırıları ile çalınan bilgiler; hesap numaraları, şifreler, parolalar, kredi kartı numaraları, ATM kart numaraları ve kullanıcı kodlarıdır.

Unutmamanız gereken en önemli nokta Passolig’in asla şifrenizi girmenizi yada değiştirmenizi talep eden e-postalar göndermeyeceğidir. Passolig’den gelen e-postalar tamamen müşterileri bilgilendirmek amaçlıdır. Bu nedenle Phishing saldırısı olmasından şüphelendiğiniz bir e-posta alırsanız derhal 0850 724 33 44 Passolig İletişim Merkezi’ni arayarak bankamızı konuyla ilgili bilgilendirmelisiniz.

Phishing saldırılarından korunmanın bir diğer yolu ise işlem yaptığınız sayfanın güvenli olup olmadığını kontrol etmektir. İnternet tarayıcınızın sağ alt köşesinde bulunan kilit işareti güvenli bir sitede işlem yaptığınızı gösterir. Ayrıca internet tarayıcınızın üst kısmında bulunan adres bar'da bulunan adresin "https" olup olmadığından emin olun çünkü "https"'in sonunda bulunan "s" harfi bu sayfanın güvenli olduğunun bir göstergesidir. Yine de sahtecilerin bu simgeleri oluşturabileceğini unutmamak gerekir. İnternet Bankacılığını kullanmak için adresi adres barına kendinizin girmesi en güvenli yoldur. Finansal işlem yaptığınız siteleri sık sık takip etmek gönderilen sahte e-postaları ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Phishing saldırıları kara para aklamak amacı ile de kullanılabilir. Dolandırıcılar tarafından hazırlanan ve kolay yoldan para kazanma vaatleri içeren sahte iş ilanları en sık kullanılan yöntemdir. Sahteciler bu yöntemle masum kişilerin hesap bilgilerini elde ederek Phishing saldırısı ile elde ettikleri paraları bu hesapları kullanarak transfer ederler. Böylece hem phishing ile çaldıkları paraları ele geçirmiş hem de suçu başkalarının üzerine atmış olurlar.

Phishing’den Korunmak İçin

Passolig İnternet Bankacılığı’nı kullanmak istediğiniz zaman tarayıcınızın adres bölümüne www.passolig.com.tr yazıp, bu sayfadaki İnternet Şubesi linkine tıklayın.

Size ulaşan e-postaların kimden geldiğinden ve doğruluğundan mutlaka emin olun. Bu konudan emin olamıyorsanız veya gönderilen içerik ile ilgili bazı şüpheleriniz var ise, mutlaka çalıştığınız finans kuruluşu ile görüşünüz.

Online işlemlerinizi gerçekleştirirken, işlem yaptığınız sayfaların güvenli olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

İnternet tarayıcınızın üst kısmında bulunan adres çubuğunda bulunan adresin "https" olup olmadığını ve internet tarayıcınızın sağ alt kısmında yer alan kapalı kilit işaretinin olup olmadığını kontrol ediniz.

Web siteleri genellikle adres kısmı ardından firmanın veya şirketin ismine ek olarak, com, org, net gibi uzantılardan oluşur. Sahte sitelerde ise çoğu zaman sayısal adresler kullanılır.